Leadership Groups

Oglethorpe University Leadership Groups 2015 – 2016

Mr. Cameron M. Bready ’94
Mr. John Breton, III ’97 MBA ’99
Mr. Ricardo C. Carvalho ’85
Mr. Anil T. Cheriyan
Dr. Russ Churchwell ’04
Mr. L. Thomas Clements ’86
Mr. David Nathan Cooper ’71
Mr. Brian A. Davis ’94
Ms. Ceree Eberly
Mr. Norman P. Findley, III
Mr. Kevin D. Fitzpatrick, Jr. ’78
Mrs. Dianne McClinton Glennie ’83
Mr. Jack Guynn (H) ’05
Mr. Harald R. Hansen (H) ’08
Mr. James V. Hartlage, Jr. ’65
Mr. H. Theodore Heintz, Jr.
Mr. James Hill ’06
Mr. J. Cleve Hill ’01
Mr. Larry Johnson
Mr. Joe Lawrence
Mr. David M. Leonard
Mrs. Belle Turner Lynch ’61 (H) ’10
Dr. Isaac Melamed

Mr. Bob T. Nance ’63
Mr. Thomas P. O’Connor ’67
Mr. R. D. Odom, Jr.
Mr. Cody L. Partin ’02
Mr. David Reynolds Pass ’98
Mrs. Anita Patterson ’97
Ms. S. Tammy Pearson ’86
Mr. Robert E. Reiser, Jr.
Mr. Clifford T. Robinson ’89
Mr. Chris Rylands ’01
Mr. Brian C. Sass ’84
Dr. Lawrence M. Schall
Mr. Joseph P. Shelton ’91
Dr. William O. Shropshire (H) ’14
Mrs. Dean DuBose Smith ’70
Mr. Michael K. Szalkowski ’88
Dr. G. Gilman Watson ’68
Mr. Terry White
Mr. James J. Williams ’99
Mr. Raymond S. Willoch ’80
Mr. James F. Winestock
Mr. Kevin A. Woolf ’00

(H) Honorary degree recipient

Dr. J. Frederick Agel, Sr. ’52 (H) ’13*
Mr. Robert E. Bowden ’66
Mr. Kenneth S. Chestnut
Mr. William A. Emerson
Mr. William R. Goodell
Dr. Warren Y. Jobe (H) ’09
Mr. John J. Scalley
Mr. Arnold B. Sidman

* Deceased
(H) Honorary degree recipient

Mrs. Yetty Levenson Arp ’68
Mrs. Yetty Levenson Arp ’68
Mr. Pierre Ferrari
Mr. Donald Austin Gillis ’01
Mr. Robert A. Milford ’99
Mr. Cemal Ahmet Özgörkey ’84
Mr. Timothy P. Tassopoulos ’81
Ms. Trishanda Treadwell, Esq. ’96
Ms. Kimberly A. Wiley ’07
Ms. Leslie White Allen ’97
Mr. Eric M. Andersen ’97
Ms. A. Diane Baker ’77
Ms. Donna Barwick
Mr. Blair N. Belton
Mrs. Paula Lawton Bevington
Mr. Robert H. Bowen
Mr. Nathan E. Briesemeister ’94
Mr. Bill Brunstad
Mr. James H. Burk ’83
Mr. L. Thomas Clements ’86
Mr. William M. Clifton ’88
Mr. James Comerford
Dr. James L. Cox ’53
Mr. Dabney M. Daniel, C.F.P.
Col. Kenneth P. Davis ’64
Mr. Jonathan K. Dickson ’00
Dr. Daniel M. Duncanson ’85
Mr. Barry Flink
Mr. Joseph A. Fried ’90
Ms. Donna J. Gainer ’93
Mr. David Golden
Ms. Anne Hammond ’87
Mr. Richard A. Hans ’87
Dr. Jill Reiss Harper ’94
Mr. David Hartnett
Ms. Brenda Kinser Johnson, CPM ’75
Mr. Robert M. Kane ’81
Ms. Andjela Kessler
Ms. Lauren Kiefer
Mr. Cary R. Kleinfield ’81
Ms. Sarah N. Lowe
Mr. Joseph C. Luke, IV ’04
Mr. William E. Lukow ’95
Ms. Gail Lynn ’77
Mr. Harold Martin
Mr. J. Kevin Meaders ’93
Mr. Paul B. Miller ’85
Dr. John G. Moore
Mr. Sam Moss
Mr. W. Donald Myers
Mr. Kevin L. Palmer
Mr. Kevin Petersen
Dr. Thomas W. Phillips ’63
Mrs. Donna Cron Rasile ’82
Mr. Robert L. Rasile ’82
Mr. Timothy P. Ray ’86
Ms. Patti A. Ross
Mr. R. Alan Royalty ’88
Dr. Surishtha G. Sehgal
Mr. John M. Shelnutt ’84
Mr. Scott M. Sloan ’76
Mr. Carl A. Texter
Mr. Neil H. Tofsky ’74
Mrs. Sharon von Gal
Mr. Stephen J. Walden
Ms. Elizabeth D. Watts ’93
Mr. Tolliver Williams ’99
Ms. Caroline P. Wisniewski ’84
Mrs. Karen J. Young ’81
Mr. Henry G. Zigtema

Mr. and Mrs. Robert Baer
Dr. and Mrs. James R. Barber
Mr. and Mrs. Greg W. Blamble
Mr. and Mrs. Allen Burns
Mr. and Mrs. Christopher Carey
Mr. and Mrs. Paul J. Findling
Mr. and Mrs. Michael J. Fish
Mr. and Mrs. C. Todd Gandy
Mr. and Mrs. Greg Hammonds
Mr. and Mrs. William Marco
Mr. and Mrs. Frederick Mills
Mr. and Mrs. Ken Murphy
Mr. and Mrs. Paul C. Nick
Mr. and Mrs. Gerber M. Porter
Mr. and Mrs. Howard J. Spry, III
Mr. and Mrs. Paul Toland
Mr. and Mrs. Jeffrey Townsend
Mr. and Mrs. Brian Traxler
Mr. James B. Wilde
Mr. James H. Battle ’11
Ms. Stacey A. Chavis ’07
Mr. Michael Deckert ’99
Mr. Mark W. DeLong ’03
Ms. Courtney Roberts DiSalvo ’06
Mr. George R. Fannon, III ’71
Mr. Brian E. Findley ’99
Mr. Donald Austin Gillis ’01
Mrs. Christina Vinluan Heda ’04
Mr. Brent R. Jones ’04
Ms. Carol A. Jones ’94
Mr. Christopher J. Lenz ’91
Mr. Stuart C. Levenson ’67
Ms. Deborah B. Love ’08
Mr. Michael J. Lyons ’05
Ms. Jillian A. Martin ’05
Mr. Kevin L. Mende ’73
Dr. Lance W. Ozier ’01
Mr. Thomas L. Reilly ’67
Mr. Timothy Randall Roberson ’97
Mr. Chris Rylands ’01
Ms. Angela Satterfield ’97
Mr. Harry L. Schroeder ’01
Mrs. Kirsten Schutt ’95
Ms. Nancy Schaller Simmons ’60
Mr. W. Scott Soloway ’87
Mr. G. Hoyt Wagner ’64
Ms. Misty Hood Whitlock ’00